Akcija MIVA

srp 22, 2023 | Vijesti

AKCIJA PAPINSKIH MISIJSKIH DJELA

Uključite se u akciju MIVA! Budite put izlaza iz nepismenosti, neznanja i siromaštva

Akcija MIVA je tužna priča o gubitku prijatelja, ali ona je i poticajna priča o tome kako nas životne poteškoće mogu potaknuti na velika djela…

Bitno.net

Nacionalna uprava Papinskih misijskih djela od 2010. godine provodi akciju MIVA Hrvatska. MIVA je most koji povezuje i omogućava da nitko ne bude sam.

MIVA je u službi misionara, kao i svih onih kojima misionari služe.

Da bi naši misionari živjeli svoje misijsko poslanje, potrebna su im prijevozna sredstva. Područje njihova rada vrlo često rasprostranjeno je i na nekoliko stotina kilometara. Ceste su vrlo loše ili ih jednostavno nema.

Misijsko vozilo je mobilna pučka kuhinja, ambulanta, hitna pomoć, rađaonica na kotačima, a ponekad služi i za prijevoz pokojnika jer često je to jedino prijevozno sredstvo za desetke, pa i stotine tisuća ljudi. Prema potrebi “pretvori” se u kamion za prijevoz materijala, cisternu za prijevoz vode, školski autobus za prijevoz djece te ponekad bude podmornica jer kad padne kiša nemoguće je doći u neke krajeve. Misijsko vozilo zaista znači ŽIVOT! Zato često misionari kucaju na naša vrata da im pomognemo u nabavi prijeko potrebnih vozila.

Važnost Akcije MIVA

Nezaboravno je pripovijedanje dugogodišnjeg misionara u DR Kongu fra Stojana Zrne (preminuo 21. prosinca 2013. – Bog mu dao pokoj), koji je djelovao na području misije promjera 240 kilometara. Terensko vozilo mu je omogućilo da, unatoč bespuću, dođe i u najudaljenije krajeve povjerene mu misije. Razna vozila: automobili, traktori, motocikli, bicikli, kao i čamci, nisu luksuz u misijskim krajevima. Ne nabavljaju se radi puka vozanja, nego su prijeko potrebna pomoć u služenju braći i sestrama u potrebi. Vozilima se olakšava i ubrzava dolazak do bolesnih i siromašnih ljudi u udaljenim krajevima, da bi ih se opskrbilo lijekovima, otpremilo u bolnice ili im se dostavile osnovne namirnice za život. Pomak u kvaliteti života, evangelizacije i sveukupnoga pastoralnog djelovanja u misijskim krajevima, uvelike se događa zahvaljujući prijevoznim sredstvima.

Kako je nastala Akcija MIVA?

Akcija MIVA je tužna priča o gubitku prijatelja, ali ona je i poticajna priča o tome kako nas životne poteškoće mogu potaknuti na velika djela. MIVA je nastala 22. ožujka 1927. godine u Kölnu. Ideju za osnivanje akcije dao je o. Paul Schulte, kojega su nazivali „leteći pater“. Njegov najbolji prijatelj o. Otto Fuhrmann, koji je otišao u misije u Namibiju, umro je od malarije. Cijeli su ga tjedan vozili, a zatim još pet dana nosili na ramenima do bolnice. Stigao je prekasno i sljedeći dan umro. Činjenica da misionari nemaju ni osnovno prijevozno sredstvo da pomognu sebi i drugima o. Paula Schultea veoma je ražalostila. Po Europi je počeo tražiti darovatelje za kupnju misijskih vozila. Nije znao da će njegova želja prerasti u Akciju MIVA. Automobili, kamioni, traktori, konji, magarci, motocikli i bicikli za misionare i one kojima pomažu – sve to MIVA nabavlja zahvaljujući dobroti ljudi koji razumiju važnost vozila za život čovjeka, posebno u dalekim krajevima gdje djeluju misionari. Prijevozna su im sredstva nužna da bi lakše radili na svojem poslanju, jer misionari većinom djeluju u krajevima koji su veoma udaljeni od gradskih središta. Vozilo koje posjeduje misionar koristi se za sve, baš za sve! Koristi se za prijevoz hrane, građevinskog materijala, bolesnika, djece u školu, ali i kao ambulanta i rađaonica, jer često je to jedino prijevozno sredstvo za desetke, pa i stotine tisuća ljudi.

Dan Akcije MIVA, kojom se prikupljaju sredstva za kupnju misijskih vozila ove godine obilježit će se u Nedjelju sv. Kristofora, zaštitnika akcije, 23. srpnja, a taj dan je i dan zahvale Bogu svih vozača i drugih sudionika prometa za sretno prijeđene kilometre te se u mnogim župama organizira blagoslov vozila. Međutim, provođenje Akcija MIVA može se organizirati na bilo koji drugi dan u župi, a sve prikupljene priloge darovati za MIVA-u. Pripremljeni su prigodni materijali i MIVA naljepnice s likom sv. Kristofora koji se mogu naručiti te ih župnici mogu koristiti prilikom blagoslova vozača i svih putnika.

Geslo Akcije MIVA glasi: „Moj dar slavi Boga za sve prijeđene kilometre“. Neka nas to geslo podsjeti na sva naša putovanja i na svaki sretno prijeđen kilometar. Sretno prijeđen put bit će onda ako započne i završi s Gospodinom. Akcija MIVA kupnju misijskih vozila financira iz donacija i ovisi o dobroti ljudi koji razumiju važnost vozila za život čovjeka u misijskim područjima Afrike, Latinske Amerike, Azije i Oceanije. A tko može donijeti našoj braći i sestrama pomoć, utjehu i nadu? Samo Bog, ti i ja!

Postanite prijatelj Akcije MIVA! Budite most kojim će se smanjiti udaljenosti među narodima i prostorima. Budite put izlaza iz nepismenosti, neznanja, siromaštva, bolesti, gladi i žeđi.

Želite li pomoći misionarima, svoj prilog možete uplatiti prema navedenim podatcima:

Nacionalna uprava Papinskih misijskih djela u RH

Ksaverska cesta 12 a, 10 000 Zagreb

IBAN: HR8323600001500109114
Svrha: Akcija MIVA

Poziv na broj: 00 303013

SWIFT: ZABAHR2X