ODIJEVANJE U CRKVI

srp 10, 2022 | Vijesti

RAZMIŠLJANJE JEDNOG KATOLIKA

Nešto ću pojasniti odmah na početku. Ovo nije članak o odijevanju da impresioniramo druge nedjeljom. U Crkvi nije važna moda, no u dvije tisuće godina crkvene tradicije mnogo je prelijepih misnica, habita, štola i sličnoga.

Pa koliko je onda važno kako se mi kao laici odijevamo nedjeljom? Ja bih rekao da tako na izvanjski način komuniciramo koji su naši unutarnji prioriteti.

Izraz „misna (nedjeljna) odjeća” nekada se koristio da se opiše najbolja i najljepša odjeća koju čovjek ima. Možda smo mi danas izgubili značenje nedjelje? Ili možda samo trebamo drugačije poredati svoje prioritete? Pozivam vas da zajedno pogledamo što može biti naša nedjeljna odjeća u smislu toga što odijevamo.

Koji su vaši prioriteti?

Haiti je jedna od najsiromašnijih zemalja u zapadnoj hemisferi. 2010. godine tri je milijuna ljudi pogođeno potresom koji je prouzročio smrt 230 000 ljudi. Narod Haitija do danas se nije oporavio od toga. Na žalost, njihova je vlada veoma korumpirana. Velika većina ljudi živi u krajnjemu materijalnome siromaštvu.

Prije nekoliko godina bio sam na misijskome putovanju u seoskome području te zemlje. Mnogi od ljudi koje smo susreli živjeli su u veoma malenim nastambama. Neke se od njih uopće ne bi mogle ni nazvati kućama.

Bilo je nastambi sastavljenih od odbačenoga betona i limenih ploča. Većina odjeće koju su svakodnevno nosili nije bila dobre kvalitete.

Postojale su dvije iznimke kod kvalitete odjeće. Prvo, djeca koja su bila toliko sretna da mogu ići u školu – dječaci i djevojčice – odijevali su se veoma dobro, nosili su školske uniforme. Bilo je jasno da je ljudima na koje smo nailazili to nešto doista važno. Obrazovanje se tamo cijeni, i odmah sam vidio da im je to prioritet.

Druga stvar koju sam primijetio bio je način na koji su se ljudi odijevali za nedjeljnu svetu misu. Po vlažnome karipskome vremenu, po kojemu su neki ljudi morali hodati kilometrima da bi stigli do crkve, ljudi su bili odjeveni u nedjeljnu odjeću. Muškarci su nosili hlače i dobre cipele. Žene su nosile haljine koje su pokrivale ramena i koljena. To moćno neverbalno svjedočanstvo tih prelijepih ljudi jednostavno me šokiralo.

Duhovno bogatstvo tih vjernih katolika još se bolje isticalo možda upravo zbog njihova naizgled krajnjega materijalnog siromaštva.

Žrtva i večera

Važno je kako se odijevamo za nedjeljnu svetu misu. Kada dolazimo zbog presvete misne žrtve, ulazimo u svetu i onostranu stvarnost. Nedjeljom ta stvarnost poprima uistinu značajnu dimenziju.

Kao prvo i najvažnije, misa predstavlja žrtvu Isusa Krista na Kalvariji na nekrvan način. Po Kristovu svećeništvu i po riječima zaređenoga svećenika postajemo prisutni na Posljednjoj večeri i nalazimo se u podnožju Isusova  križa. Kako se držite, kakvu odjeću odabirete, kako sudjelujete – sve to govori priznajete li vi tu stvarnost ili ne.

Kao drugo, misa je predokus Jaganjčeve svadbene gozbe. Misa ima bračni karakter. Čak i kada primamo našega Blaženoga Gospodina u Presvetoj euharistiji, koristimo izraze vezane za vjenčanje. Kažemo „Amen”, što znači „da”, „tako neka bude” i „vjerujem”, ali znači i „Uzimam”. Zaručnik dolazi k svojoj Zaručnici, Crkvi. Svaka misa je svadbena gozba. 

Kako biste se odjenuli za vjenčanje? Kako se odijevate za nedjeljnu svetu misu?

Mjesto gdje nebo ljubi zemlju

Sudjelovanjem u činu Otajstvenoga Tijela Kristova, mi vidimo, čujemo, mirišemo, kušamo i dodirujemo susret neba i zemlje. Sada promislite kako se odijevate za nedjeljnu svetu misu. Jeste li se odjenuli prikladno za klečanje u podnožju Isusova križa, gdje nas je On otkupio, i gdje se Njegova spasiteljska krv prikazuje za nas? Jeste li se odjenuli prikladno za Jaganjčevu večeru, veliku svadbenu gozbu gdje nebo ljubi zemlju?

Vrlo je vjerojatnije da ste se vi, ili netko koga poznajete, mogli prikladnije odjenuti za svetu misnu žrtvu. Moramo jasno nešto poručivati a da i ne otvaramo usta. To nije da nekoga impresioniramo, nego da ispravno poredamo svoje prioritete. 

Je li sveta misa važna ili nije? Je li euharistija tijelo, krv, duša i božanstvo Kristovo ili nije?

Što odjenuti za svetu misu?

Kako bi se odjenuli u skladu s prigodom, muškarci bi na svetu misu trebali nositi svečane cipele, hlače, svečanu košulju, kravatu, a možda i blejzer ili sako od odijela (ako temperature dopuštaju).

Majice ili sportski dresovi nikada nisu prikladna odjeća za nedjeljnu misu. Nošenje dresa na misu svakoj prisutnoj osobi, ali i Bogu, poručuje da vam je utakmica što će se kasnije održavati važnija od mise. Također, kratke hlače nikada nisu prihvatljiva odjeća za muškarce na nedjeljnoj misi. Kratke hlače su odjeća za neformalne prigode. Ako ih ne nosimo na poslovne sastanke, kako bismo ih onda mogli nositi da pristupimo Kralju kraljeva u tako ležernoj odjeći?

Nisam žena, i zato će ovaj dio članka biti kratak. Prepustit ću jednoj od vas žena da detaljnije objasnite što bi mogla biti „nedjeljna odjeća”. Za sada ću spomenuti samo neke osnovne stvari. Kod žena je konsenzus sljedeći: čedne majice, haljine, suknje i hlače – sve je to dobro. Traperice nisu prikladne, jer se radi o ležernoj odjeći. Ramena moraju biti pokrivena, a duboki dekoltei su neprihvatljivi. Može se nositi i velove za misu, ali to nije obavezno. To se nosi u prisutnosti našega Euharistijskoga Gospodina.

Kako obogatiti nedjeljnu garderobu

Što se tiče prikladne odjeće za svetu misu, tu kontroverzije nikada ne prestaju. Ovaj članak nudi smjernice, i mišljenje jednoga katolika. No mislim da ako ćete biti preoprezni, bolje je više se dotjerati za najljepši i najnevjerojatniji događaj na ovome planetu, nego manje. 

Razmislite o ovome, i molite na tu nakanu. Ako je u vašoj župi nedjeljom prilično ležerna atmosfera što se tiče odijevanja, možda biste vi mogli biti ti koji će promijeniti trendove. Unijeti više svečane ozbiljnosti, svete radosti, i doličnosti u nedjeljnu svetu misu nikako ne može biti loša stvar.

Will Wright | Catholic-Link

Prijevod: Ana Naletilić | Bitno.net

Watch

Live Stream Current Sermon

REad

News & Stories

Prvopričesnici 2023.

Prvopričesnici 2023.

IVANO BABIĆBRUNO BABIĆMIHAEL BJELOPERAJURE BOGDANOVIĆMIA BUTIGANIVA ČARAPINAMARIETA ČULJAKROMEO DŽAJIĆDORA DŽONOTEA GALIĆKARLO GLAVINIĆLAURA GUSTINLANA KALAUZTOMISLAV KREČAKPETRA KREŠIĆJOSIP LJILJANIĆANTE MASLAĆANA MASLAĆIVAN MASLAĆGABRIELA MASLAĆMARIJA MATIĆBARBARA...

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Na Veliki četvrtak završava korizmeno vrijeme, a večernjom svetom misom započinje Vazmeno trodnevlje. Evo devet najvažnijih stvari koje trebamo znati o Velikom četvrtku! 1. POČETAK VAZMENOG TRODNEVLJA Veliki četvrtak kroz dugo je vrijeme bio isključen iz...

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

SLAVLJE MUKE GOSPODNJE Veliki je petak dan na koji je žrtvovan Krist naša Pasha, kada Crkva razmišlja o muci svoga Gospodina i Zaručnika i klanja se križu,  te se spominje svog izlaska iz boka Krista usnuloga na križu i moli za spas svega svijeta. Evo...