IŠČEKIVATI

stu 28, 2021 | Vijesti

U reklamama često vidimo poruku da nešto treba imati odmah. Sada. Bez odgađanja. Pod utjecajem ubrzanog načina života, sve smo manje sposobni čekati, ništa nam nije dovoljno brzo. Pa smo onda nalik djeci koja bi htjela potezati zasađenu biljčicu, da brže izraste. Tako bismo htjeli da naša djeca odmah dobiju i diplomu i stažiranje i stan i novi automobil. Kada? Odmah.

Vidljivo je to i u vremenu koje je pred nama. Advent, hrvatski došašće vrijeme je iščekivanja. Kao što je drevni izraelski narod stoljećima iščekivano Mesiju – Krista, tako i kršćani iščekuju blagdan Kristova rođenja. Međutim, u ovom ubrzanom vremenu, tko će toliko dugo čekati do Božića? „Hoću Božić!“ A na pitanje: „Kada?“, slijedi odgovor: „Odmah!“ I evo kako se božićni ukrasi već pojavljuju i u trgovačkim centrima i po našim ulicama.

Zaboravili smo na ljepotu iščekivanja. Zamislimo da Božić iščekujemo onako kako je to u davnini bilo: u skromnosti, odricanju, postovima, u spremanju kuće i pripravi božićnoga slavlja, u zornicama i večernjim molitvama. I onda, na Badnjak navečer, odjedanput zablješte svjetla, ukrasi se božićno drvce, zazveče crkvena zvona i ori se božićna pjesma. To je doživljaj!

Nije ljepota samo u slavljenju. Iščekivanje ima svoju posebnu ljepotu, daje da naša čežnja raste, da se unaprijed radujemo onome što dolazi. Što smo manje sposobni čekati, to se manje radujemo onome što postižemo. Zato će u ovome došašću biti korisno stati i zastati, pogledati u oči članove vlastite obitelji, s razumijevanjem susretati druge ljude, naći vremena i za molitvu i za ono duhovno u nama. Tako će nam božićno veselje ispuniti srca istinskom radošću. Stati i zastati. Iščekivati. To je tajna dubokog mira i radosti. Vrijedi pokušati.

dr. sc. Zvonko Pažin

Profesor liturgike na KBF-u u Đakovu i župnik u Čepinu 3

Watch

Live Stream Current Sermon

REad

News & Stories

Prvopričesnici 2023.

Prvopričesnici 2023.

IVANO BABIĆBRUNO BABIĆMIHAEL BJELOPERAJURE BOGDANOVIĆMIA BUTIGANIVA ČARAPINAMARIETA ČULJAKROMEO DŽAJIĆDORA DŽONOTEA GALIĆKARLO GLAVINIĆLAURA GUSTINLANA KALAUZTOMISLAV KREČAKPETRA KREŠIĆJOSIP LJILJANIĆANTE MASLAĆANA MASLAĆIVAN MASLAĆGABRIELA MASLAĆMARIJA MATIĆBARBARA...

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Na Veliki četvrtak završava korizmeno vrijeme, a večernjom svetom misom započinje Vazmeno trodnevlje. Evo devet najvažnijih stvari koje trebamo znati o Velikom četvrtku! 1. POČETAK VAZMENOG TRODNEVLJA Veliki četvrtak kroz dugo je vrijeme bio isključen iz...

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

SLAVLJE MUKE GOSPODNJE Veliki je petak dan na koji je žrtvovan Krist naša Pasha, kada Crkva razmišlja o muci svoga Gospodina i Zaručnika i klanja se križu,  te se spominje svog izlaska iz boka Krista usnuloga na križu i moli za spas svega svijeta. Evo...