Sv. Petar i Pavao

lip 25, 2021 | Vijesti

Sv. Petar i Pavao, 29 lipnja.

Sveti Petar i Pavao se u Crkvi slave 29. linja kao apostolski prvaci. Isus je izabrao apostola Šimuna kome je dao ime Petar (Stijena) i postavio ga svojim namjesnikom na zemlji. Petar se uz Isusa tijekom cijelog vremena isticao osobito u ljubavi prema njemu i to je bio kriterij po kome je Isus postupio. Život je završio mučeničkom smrću na križu. Pred raspeće je molio da ga razapnu obrnuto jer nije dostojan umrijeti kao njegov Gospodin i tako se prikazuje na slikama. Pavao je zapravo bio mladić Savao kojije izgarao žarom u progonjenju kršćana i obrani  vjere kako su je propagirali veliki svećenici. Od njih je dobio pismo kojim mu se povjerava da progoni kršćane gdje god ih nađe. Na putu u Damask ukazao mu se Gospodin i upitao ga”Savle, Savle, zašto me progoniš?” Savao se temeljito obratio, promijenio ime u Pavao (paulus = latinski:  mali!) te nevjerojatnom hrabrošću i žarom propovijedao Krista sve do mučeničke smrti. Kao rimskom građaninu  odrubljivanjena mu je glava. Osobito je bio zadužen za pokrštavanje nežidovskih naroda pa ima naslov “apostol naroda.”

Watch

Live Stream Current Sermon

REad

News & Stories

Prvopričesnici 2023.

Prvopričesnici 2023.

IVANO BABIĆBRUNO BABIĆMIHAEL BJELOPERAJURE BOGDANOVIĆMIA BUTIGANIVA ČARAPINAMARIETA ČULJAKROMEO DŽAJIĆDORA DŽONOTEA GALIĆKARLO GLAVINIĆLAURA GUSTINLANA KALAUZTOMISLAV KREČAKPETRA KREŠIĆJOSIP LJILJANIĆANTE MASLAĆANA MASLAĆIVAN MASLAĆGABRIELA MASLAĆMARIJA MATIĆBARBARA...

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Na Veliki četvrtak završava korizmeno vrijeme, a večernjom svetom misom započinje Vazmeno trodnevlje. Evo devet najvažnijih stvari koje trebamo znati o Velikom četvrtku! 1. POČETAK VAZMENOG TRODNEVLJA Veliki četvrtak kroz dugo je vrijeme bio isključen iz...

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

SLAVLJE MUKE GOSPODNJE Veliki je petak dan na koji je žrtvovan Krist naša Pasha, kada Crkva razmišlja o muci svoga Gospodina i Zaručnika i klanja se križu,  te se spominje svog izlaska iz boka Krista usnuloga na križu i moli za spas svega svijeta. Evo...