Sv. Petar i Pavao

lip 25, 2021 | Vijesti

Sv. Petar i Pavao, 29 lipnja.

Sveti Petar i Pavao se u Crkvi slave 29. linja kao apostolski prvaci. Isus je izabrao apostola Šimuna kome je dao ime Petar (Stijena) i postavio ga svojim namjesnikom na zemlji. Petar se uz Isusa tijekom cijelog vremena isticao osobito u ljubavi prema njemu i to je bio kriterij po kome je Isus postupio. Život je završio mučeničkom smrću na križu. Pred raspeće je molio da ga razapnu obrnuto jer nije dostojan umrijeti kao njegov Gospodin i tako se prikazuje na slikama. Pavao je zapravo bio mladić Savao kojije izgarao žarom u progonjenju kršćana i obrani  vjere kako su je propagirali veliki svećenici. Od njih je dobio pismo kojim mu se povjerava da progoni kršćane gdje god ih nađe. Na putu u Damask ukazao mu se Gospodin i upitao ga”Savle, Savle, zašto me progoniš?” Savao se temeljito obratio, promijenio ime u Pavao (paulus = latinski:  mali!) te nevjerojatnom hrabrošću i žarom propovijedao Krista sve do mučeničke smrti. Kao rimskom građaninu  odrubljivanjena mu je glava. Osobito je bio zadužen za pokrštavanje nežidovskih naroda pa ima naslov “apostol naroda.”