Sveti Martin, 11. studenoga

stu 6, 2020 | Vijesti

Sveti Martin, 11. studenoga

Sveti Martin se rodio u današnjem Szombathely– u Mađarskoj 397.. godine. Djetinjstvo je proveo uz oca u vojnom garnizonu u Paviji. Protiv volje, unovačili su ga u carsku gardu. Usred zime, našao se pred vratima grada Amiensa i susreo siromaha prosjaka, koji je od njega zatražio milostinju. Nemajući kod sebe novca, a gledajući prosjaka kako se smrzava, odrezao je polovicu svoga vojničkoga plašta i dao mu da se zaogrne. Sljedeće je noći usnio san vidjevši samoga Gospodin, zaogrnuta u polovicu svog plašta, koji mu je govorio: “Ovim me je plaštom zaogrnuo Martin.” Uvijek je bio blizu siromasima i progonjenima, a umro 11. XI. 397. kao biskup Toursa u Francuskoj čiji je zaštitnik – Za biskupa Toursa posvećen je god. 370. O njemu se govorilo da je bio “vojnik na silu, biskup po dužnosti, a monah po izboru«. On je prvi svetac koji nije bio mučenik.  Kao svetac se veoma časti i zaštitnik je mnogih pokrajina, gradova, sela… a uza nj su povezani i mnogi pučki običaji. Kod nas ga osobito slave obitelji Krešića. Umro je 397. godine. Po nakani Krešića svake godine u župskoj crkvi 11. studenog slavimo sv. misu na njegov spomendan.

Watch

Live Stream Current Sermon

REad

News & Stories

Prvopričesnici 2023.

Prvopričesnici 2023.

IVANO BABIĆBRUNO BABIĆMIHAEL BJELOPERAJURE BOGDANOVIĆMIA BUTIGANIVA ČARAPINAMARIETA ČULJAKROMEO DŽAJIĆDORA DŽONOTEA GALIĆKARLO GLAVINIĆLAURA GUSTINLANA KALAUZTOMISLAV KREČAKPETRA KREŠIĆJOSIP LJILJANIĆANTE MASLAĆANA MASLAĆIVAN MASLAĆGABRIELA MASLAĆMARIJA MATIĆBARBARA...

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Na Veliki četvrtak završava korizmeno vrijeme, a večernjom svetom misom započinje Vazmeno trodnevlje. Evo devet najvažnijih stvari koje trebamo znati o Velikom četvrtku! 1. POČETAK VAZMENOG TRODNEVLJA Veliki četvrtak kroz dugo je vrijeme bio isključen iz...

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

SLAVLJE MUKE GOSPODNJE Veliki je petak dan na koji je žrtvovan Krist naša Pasha, kada Crkva razmišlja o muci svoga Gospodina i Zaručnika i klanja se križu,  te se spominje svog izlaska iz boka Krista usnuloga na križu i moli za spas svega svijeta. Evo...