Sv. Nikola Tavelić, 14. studenog

stu 6, 2020 | Vijesti

Sveti Nikola Tavleić 14. studenog

 
Sv. Nikola Tavelić se rodio u Šibeniku oko 1340. godine. Stupio je u fanjevački red i boravio u Bribiru, sjedištu velikaša Šubića. Za svećenika je zaređen oko 1365. godine. Kao misionar  pošao je u Bosnu oko 1379.  godine. Nakon 12 godina misijskog djelovanja u Bosni, 1384.  godine pošao je u Svetu zemlju. S trojicom svoje subraće iz Francuske i Italije  htio je  razgovarati s muslimanima o “stvarima vrlo korisnim i spasonosnim za njihove duše”. Pred kadijom i njegovim savjetnicima iz svojih svitaka svjedočili su o istini svoje vjere. Svjetina ih je 14. studenoga 1391. godine mačevima sasjekla i bacila na lomaču pa se za grobove njihovih zemnih ostataka ništa ne zna. – U našoj župi se svečano slavi 14. studenog u 11 sati u Dužima gdje ga slave na osobit način obitelji Batinovići i Katići, ali i drugi sa svojim gostima..