Sv. Nikola Tavelić, 14. studenog

stu 6, 2020 | Vijesti

Sveti Nikola Tavleić 14. studenog

 
Sv. Nikola Tavelić se rodio u Šibeniku oko 1340. godine. Stupio je u fanjevački red i boravio u Bribiru, sjedištu velikaša Šubića. Za svećenika je zaređen oko 1365. godine. Kao misionar  pošao je u Bosnu oko 1379.  godine. Nakon 12 godina misijskog djelovanja u Bosni, 1384.  godine pošao je u Svetu zemlju. S trojicom svoje subraće iz Francuske i Italije  htio je  razgovarati s muslimanima o “stvarima vrlo korisnim i spasonosnim za njihove duše”. Pred kadijom i njegovim savjetnicima iz svojih svitaka svjedočili su o istini svoje vjere. Svjetina ih je 14. studenoga 1391. godine mačevima sasjekla i bacila na lomaču pa se za grobove njihovih zemnih ostataka ništa ne zna. – U našoj župi se svečano slavi 14. studenog u 11 sati u Dužima gdje ga slave na osobit način obitelji Batinovići i Katići, ali i drugi sa svojim gostima..

Watch

Live Stream Current Sermon

REad

News & Stories

Prvopričesnici 2023.

Prvopričesnici 2023.

IVANO BABIĆBRUNO BABIĆMIHAEL BJELOPERAJURE BOGDANOVIĆMIA BUTIGANIVA ČARAPINAMARIETA ČULJAKROMEO DŽAJIĆDORA DŽONOTEA GALIĆKARLO GLAVINIĆLAURA GUSTINLANA KALAUZTOMISLAV KREČAKPETRA KREŠIĆJOSIP LJILJANIĆANTE MASLAĆANA MASLAĆIVAN MASLAĆGABRIELA MASLAĆMARIJA MATIĆBARBARA...

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Na Veliki četvrtak završava korizmeno vrijeme, a večernjom svetom misom započinje Vazmeno trodnevlje. Evo devet najvažnijih stvari koje trebamo znati o Velikom četvrtku! 1. POČETAK VAZMENOG TRODNEVLJA Veliki četvrtak kroz dugo je vrijeme bio isključen iz...

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

SLAVLJE MUKE GOSPODNJE Veliki je petak dan na koji je žrtvovan Krist naša Pasha, kada Crkva razmišlja o muci svoga Gospodina i Zaručnika i klanja se križu,  te se spominje svog izlaska iz boka Krista usnuloga na križu i moli za spas svega svijeta. Evo...