Sveti Jakov u Popovu, Sjenica u gluminskim brjegovima

srp 23, 2020 | Vijesti

Od pamtivjeka se u Popovu u Gluminskim Bregovima na mjestu zvanom Sjenica slavila sv. misa u čast sv. Jakova. Najstariji ljudi kažu da se slavila 3. svibnja kao slavlje sv. Filipa i Jakova (mlađeg, sina Marije Kleofine koja je bila kod Isusova groba), te da je tek don Stjepan Batinović slavlje prebacio na 25. kolovoza, na blagdan sv. Jakova (Starijeg, sina Zebedejeva, brata sv. Ivana Evanđeliste) budući da je u svibnju nekih godina znala biti još uvijek voda u Popovu. Ta se tradicija skoro izgubila pa se  sada tu slavi sv. Jakov Stariji. Svake godine su Gluminjani pravili Sjenicu  hladnicu donoseći gredice i grm , ali samo za oltarište. Pod vodstvom župnika don Ivice okolna sela su napravila 4 betonske hladnice i kapelicu-oltarište te u sredini posadili vrbu koja je narasla na dubokoj plodnoj zemlji. Bila je nakana da svake godine okolni župnici čiji vjernici imaju zemlje u Popovskom Polju naizmjenično na Uzašašće predvode blagoslov polja  za sve okolne župe… ali je Domovinski rat osujetio tu nakanau. Međutim svake se godine ovdje svečano slavi sv. Jakov, prvenstveno Gluminjani i  Previšani, njihovi odseljenici i prijatelji ali i sudionici iz drugih sela. Cijelu Sjenicu je blagoslovio biskup Žanić neposredno pred Domovinski rat. Slavlje je doista lijepo uz bećarac, uštipke, sir i pršut te razna pića. Tako će biti i ove godine u subotu 25. srpnja. Dođite!