Sveti Jakov u Popovu, Sjenica u gluminskim brjegovima

srp 23, 2020 | Vijesti

Od pamtivjeka se u Popovu u Gluminskim Bregovima na mjestu zvanom Sjenica slavila sv. misa u čast sv. Jakova. Najstariji ljudi kažu da se slavila 3. svibnja kao slavlje sv. Filipa i Jakova (mlađeg, sina Marije Kleofine koja je bila kod Isusova groba), te da je tek don Stjepan Batinović slavlje prebacio na 25. kolovoza, na blagdan sv. Jakova (Starijeg, sina Zebedejeva, brata sv. Ivana Evanđeliste) budući da je u svibnju nekih godina znala biti još uvijek voda u Popovu. Ta se tradicija skoro izgubila pa se  sada tu slavi sv. Jakov Stariji. Svake godine su Gluminjani pravili Sjenicu  hladnicu donoseći gredice i grm , ali samo za oltarište. Pod vodstvom župnika don Ivice okolna sela su napravila 4 betonske hladnice i kapelicu-oltarište te u sredini posadili vrbu koja je narasla na dubokoj plodnoj zemlji. Bila je nakana da svake godine okolni župnici čiji vjernici imaju zemlje u Popovskom Polju naizmjenično na Uzašašće predvode blagoslov polja  za sve okolne župe… ali je Domovinski rat osujetio tu nakanau. Međutim svake se godine ovdje svečano slavi sv. Jakov, prvenstveno Gluminjani i  Previšani, njihovi odseljenici i prijatelji ali i sudionici iz drugih sela. Cijelu Sjenicu je blagoslovio biskup Žanić neposredno pred Domovinski rat. Slavlje je doista lijepo uz bećarac, uštipke, sir i pršut te razna pića. Tako će biti i ove godine u subotu 25. srpnja. Dođite!

Watch

Live Stream Current Sermon

REad

News & Stories

Prvopričesnici 2023.

Prvopričesnici 2023.

IVANO BABIĆBRUNO BABIĆMIHAEL BJELOPERAJURE BOGDANOVIĆMIA BUTIGANIVA ČARAPINAMARIETA ČULJAKROMEO DŽAJIĆDORA DŽONOTEA GALIĆKARLO GLAVINIĆLAURA GUSTINLANA KALAUZTOMISLAV KREČAKPETRA KREŠIĆJOSIP LJILJANIĆANTE MASLAĆANA MASLAĆIVAN MASLAĆGABRIELA MASLAĆMARIJA MATIĆBARBARA...

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Na Veliki četvrtak završava korizmeno vrijeme, a večernjom svetom misom započinje Vazmeno trodnevlje. Evo devet najvažnijih stvari koje trebamo znati o Velikom četvrtku! 1. POČETAK VAZMENOG TRODNEVLJA Veliki četvrtak kroz dugo je vrijeme bio isključen iz...

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

SLAVLJE MUKE GOSPODNJE Veliki je petak dan na koji je žrtvovan Krist naša Pasha, kada Crkva razmišlja o muci svoga Gospodina i Zaručnika i klanja se križu,  te se spominje svog izlaska iz boka Krista usnuloga na križu i moli za spas svega svijeta. Evo...