Svetkovina apostolskih prvaka sv. Petra i Pavla

lip 22, 2020 | Vijesti

Idućeg ponedjeljka, tj. 29. lipnja, slavimo svetkovinu apostolskih prvaka sv. Petra i Pavla. Crkva želi da ova dva apostolska prvaka skupa slavimo. Sv. Petar je apostolski prvak po Isusovu obećanju prije i podijeli prvenstva poslije uskrsnuća. A sv. Pavao ima počasni nazlov “apostol naroda” jer preuzeo osobitu brigu za proširenje kršćanstva kod svih naroda kamo je u ono doba mogao doći. Obojica su mučeničkom smrću potvrdila istinitost svogapropovijedanja. Sv. Petra je razapeta na križ. Po tradiciji molio je one koji ga razapinju da njegov križ okrenu naglavačke jer nije dostojan umrijeti kao njegov Gospodine. Tako ga se često i prikazuje u kršćanskoj ikonoghrafiji. Njegovi zemni ostaci su pokopani na jednom od sedam onodobnih rimskih brežuljaka, Vatikanu, a kasnije je nad njegovim grobom podignuta u vrijeme pape Silvestra i cara Konstantina velebna bazilika koja  kasnije više od tisućljeća porušena te sagrađena današnja velebna crkva u Vatikanu.. A sv. Pavao je imao rimsko građansko pravo pa mu je dosuđena msrt odsijecanjem glave. Pokopan je izvan zidina gdje se danas na njegovu grobu uzdiže isto tako jedna od najvećih i najljepših kršćanskih crkava. Molimo apostolske prvake da čuvaju ono što su širili: svetu Crkvu Božju!

Watch

Live Stream Current Sermon

REad

News & Stories

Prvopričesnici 2023.

Prvopričesnici 2023.

IVANO BABIĆBRUNO BABIĆMIHAEL BJELOPERAJURE BOGDANOVIĆMIA BUTIGANIVA ČARAPINAMARIETA ČULJAKROMEO DŽAJIĆDORA DŽONOTEA GALIĆKARLO GLAVINIĆLAURA GUSTINLANA KALAUZTOMISLAV KREČAKPETRA KREŠIĆJOSIP LJILJANIĆANTE MASLAĆANA MASLAĆIVAN MASLAĆGABRIELA MASLAĆMARIJA MATIĆBARBARA...

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Na Veliki četvrtak završava korizmeno vrijeme, a večernjom svetom misom započinje Vazmeno trodnevlje. Evo devet najvažnijih stvari koje trebamo znati o Velikom četvrtku! 1. POČETAK VAZMENOG TRODNEVLJA Veliki četvrtak kroz dugo je vrijeme bio isključen iz...

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

SLAVLJE MUKE GOSPODNJE Veliki je petak dan na koji je žrtvovan Krist naša Pasha, kada Crkva razmišlja o muci svoga Gospodina i Zaručnika i klanja se križu,  te se spominje svog izlaska iz boka Krista usnuloga na križu i moli za spas svega svijeta. Evo...