Tijelovo 2016.

svi 27, 2016 | Vijesti

 sp krTijelovo

Pučkim jutarnjim, a potom i koncelebriranim misnim slavljem, u 19h, te svečanom procesijom, uz blagoslov našeg mjesta, sa sve četiri strane svijeta, obilježili smo jučerašnji blagdan Tijelova. U nadahnutoj propovijedi, okupljenom mnoštvu, istaknuta je važnost blagdana Tijelova, jednog od zapovijedanih blagdana, kao i samog susreta s Bogom, najočitijeg upravo u Euharistiji i molitvi. Po završetku sv. Mise uslijedila je procesija s Presvetim Oltarskim Sakramentom, u kojoj su, uz vjerno mnoštvo, sudjelovali i ovogodišnji prvopričesnici. 

Tijelovo se slavi u četvrtak po blagdanu Presvetog Trojstva. U Njemačkoj je uveden još davne 1253., dok ga papa Urban IV. službeno uvodi 1264.godine.Ishodište i središte ovog dana je zapravo Euharistija, zato se Tijelovo zaustavlja na misteriju Velikog četvrtaka kada se Krist kroz njezino ustanovljenje, u svojoj punini daruje Crkvi. Upravo je zbog toga, puni naziv svetkovine koju danas obilježavamo Presveto Tijelo i Krv Kristova.Tijelo svoje je, po vjerovanju svih kršćana, Isus na posljednjoj večeri pretvorio u beskvasni pashalni kruh kojim je pričestio apostole, pozvavši da to čine njemu na spomen, pa je Tijelo Isusovo nazočno u euharistiji pod prilikom posvećene hostije, nakon obreda pretvorbe kruha u tijelo i vina u krv Kristovu. Pod tom istom prilikom kršćani se hrane tim tijelom Kristovim i na taj način mistično sjedinjuju sa svojim Bogom. Krist je svojom mukom otkupio za ljude tijelo koje je dotad bilo vezano s istočnim grijehom, te je tijelo vjernika učinio hramom Duha svetoga. 

(laudato.hr)

 

Watch

Live Stream Current Sermon

REad

News & Stories

Prvopričesnici 2023.

Prvopričesnici 2023.

IVANO BABIĆBRUNO BABIĆMIHAEL BJELOPERAJURE BOGDANOVIĆMIA BUTIGANIVA ČARAPINAMARIETA ČULJAKROMEO DŽAJIĆDORA DŽONOTEA GALIĆKARLO GLAVINIĆLAURA GUSTINLANA KALAUZTOMISLAV KREČAKPETRA KREŠIĆJOSIP LJILJANIĆANTE MASLAĆANA MASLAĆIVAN MASLAĆGABRIELA MASLAĆMARIJA MATIĆBARBARA...

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Na Veliki četvrtak završava korizmeno vrijeme, a večernjom svetom misom započinje Vazmeno trodnevlje. Evo devet najvažnijih stvari koje trebamo znati o Velikom četvrtku! 1. POČETAK VAZMENOG TRODNEVLJA Veliki četvrtak kroz dugo je vrijeme bio isključen iz...

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

SLAVLJE MUKE GOSPODNJE Veliki je petak dan na koji je žrtvovan Krist naša Pasha, kada Crkva razmišlja o muci svoga Gospodina i Zaručnika i klanja se križu,  te se spominje svog izlaska iz boka Krista usnuloga na križu i moli za spas svega svijeta. Evo...