Ministranti

ožu 26, 2015 | Ministranti

Ministranti-StipeNaši ministranti

Župa Gospe od Zdravlja je poprilično velika pa tako i po mnogo čemu poznata. No pravi mali ukras naše župe čine naši, kako ih često don Ivica naziva „anđeli“ oko oltara. Mnogi se čude kada dođu sa strane pa često znaju upitati odakle ih u ovolikom broju. Ponajprije za to najzaslužniji je naš župnik don Ivica Puljić koji je još od svog dolaska u Neum 1994.g. počeo privlačiti djecu i mlade da pohađaju redovno svetu misu, ističući je kao najveću i najučinkovitiju zajedničku molitvu.

Trenutno je upisano 126 ministranata, od kojih najmlađi ima 3, a najstariji 18 godina. Djeca se vesele i igraju prije svete mise što im čini i sam dolazak na svetu misu puno privlačnijim. Pokraj crkve je izgrađeno veliko nogometno igralište, a dumo je bio toliko velikodušan pa je i sve umjetničke slike iz župne dvorane povukao kako bi se ministranti mogli igrati unutra. Ministrant znači služiti Kristu, pokazivati strahopoštovanje na oltaru i biti primjer drugima. Upravo iz tog razloga nastojimo da naši ministranti budu mirni i pobožni na oltaru kako bi naglasili važnost svete mise. Redovni sastanci ministranata odvijaju se subotom ujutro od najranijih sati po sve do popodneva. Ministranti se uvježbavaju na oltaru i pažljivo prolaze svaki korak svete mise kako bi što bolje savladali gradivo. U listopadu pretprošle godine u župu je stiglo novo pojačanje, naš mladi kapelan don Stipe Gale koji veoma brzo pronašao zajednički jezik s ministrantima i ostalom neumskom mladeži te uveo brojne aktivnosti. Svaka sveta misa ima popis ministranata koji su je taj dan pohodili i prema propisanom bodovniku ministranti dobivaju bodove prema kojim dobivaju zaslužene nagrade povodom blagdana Gospe od Zdravlja. Jednom godišnje odradimo i planirani izlet po našoj Hercegovini. Sve u svemu ministrantima naše župe se itekako možemo pohvaliti jer malo gdje nas ima ovoliko te se svi okolni u divnom čudu pitaju kako sve to uspijeva. Nadam se da će ovaj članak biti poticaj i našim malenima koji nisu upisani da se upišu i učine našu zajednicu još ponosnijom.