JAVIČ

stu 27, 2011 | Zanimljivosti

jAVI-wJAVIČ – ČUDESNI BOŽJI DAR U GRADAČKOM POLJU

    Najzanimljiviji izvor u Gracu  je svakako Javič. On doista svojom čudesnom pojavom svjedoči da je izvanredni Božji dar. Po čemu? Voda izvire – i samo nakon nekoliko desetaka metara ponire opet u bezdan. Kao da govori: poslužite se koliko vam treba.  Gradačko polje plodno je kraško polje nedaleko od Neuma. Na ovom kraškom području najveća je dragocijenost – voda, skuplja od suhoga zlata. U mnogim se selima donje Hercegovine priča kako su određene godine morali kuhati čak božićni ručak u vinu zbog oskudice vode. Premda je, prema posljednjim istraživanjima, gradačko polje smješteno nad velikim podzemnim šupljinama odakle za zimskih kiša i određenih vjetrova nahrupi kroz jamu Gradnicu silna voda koja velik dio polja pretvori u jezero te prepriječi komunikaciju prema Neumu, ipak nad tom provalijom  ima i nekoliko izvora koji su bili uglavnom dostatni za život u ovom mjestu.

     Izvor je od davnine predstavljao temelj za život zato su uz njega uređena pojila u obliku kamenih kamenica… Dio tog prirodnog čuda vidi se na fotografiji. A što mu ime znači potražite u knjizi o Gracu, Hmski zbornik br. XII.

Watch

Live Stream Current Sermon

REad

News & Stories

Prvopričesnici 2023.

Prvopričesnici 2023.

IVANO BABIĆBRUNO BABIĆMIHAEL BJELOPERAJURE BOGDANOVIĆMIA BUTIGANIVA ČARAPINAMARIETA ČULJAKROMEO DŽAJIĆDORA DŽONOTEA GALIĆKARLO GLAVINIĆLAURA GUSTINLANA KALAUZTOMISLAV KREČAKPETRA KREŠIĆJOSIP LJILJANIĆANTE MASLAĆANA MASLAĆIVAN MASLAĆGABRIELA MASLAĆMARIJA MATIĆBARBARA...

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Na Veliki četvrtak završava korizmeno vrijeme, a večernjom svetom misom započinje Vazmeno trodnevlje. Evo devet najvažnijih stvari koje trebamo znati o Velikom četvrtku! 1. POČETAK VAZMENOG TRODNEVLJA Veliki četvrtak kroz dugo je vrijeme bio isključen iz...

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

SLAVLJE MUKE GOSPODNJE Veliki je petak dan na koji je žrtvovan Krist naša Pasha, kada Crkva razmišlja o muci svoga Gospodina i Zaručnika i klanja se križu,  te se spominje svog izlaska iz boka Krista usnuloga na križu i moli za spas svega svijeta. Evo...