Razmišljanje

stu 18, 2011 | Mladi

Talenti – darovi ljubavi

 Doista, onomu koji ima dat će se još više, neka ima u izobilju, a od onog koji nema oduzet će se i ono što ima (Mt 25,14-30)

Često se čovjek zapita koje je njegovo poslanje u svijetu i je li baš i on, kako god se zvao, stvoren da bi nešto napravio. Mora li to nešto biti veliko, utjecajno, mora li pridonijeti svijetu i kako? Nebrojeno puta se čovjek razočara kada shvati da bi nešto mogao,  ne zna kako, a tek mali broj ljudi i sanja i ostvaruje.

Pa ipak, kojoj god kategoriji pripadali, rijetki susvjesni svih nezasluženih darova koje smo dobili od Onoga gore. Dobili smo ih kao nejaki i nesvjesni svijeta koji će te darove nastojati svim silama negativno iskoristiti ili potisnuti da negdje duboko zakopani umru sa lijenošću ili razočaranošću. Kroz prispodobu o talentima Isus nam govori o trojici sluga kojima njihov gospodar povjerava talente dok je on na putu. Dvojica sluga ulažu talente te ih umnogostručuju, dok treći sluga iz straha od gospodara, talente zakopava. Kada se gospodar vraća sa puta, nagrađuje sluge  koji su ispravno postupili dok slugu koji je talente zakopao kažnjava izbacivši ga s dvora tamo gdje je plač i škrgut zubi. Da bi razumjeli prispodobu, Isus koristi simboliku talenata, koji su u ono vrijeme u Izraelu bili novčana jedinica. A ondašnji ljudi imali su izgleda istu svijest kao i ovi moderni, kada je riječ o novcu. Naravno, nije Isus htio poručiti svijetu da mora imati novca i da taj novac mora umnožiti samo kako bi imao još na vlastitu korist i užitak. Talenti o kojima nam On govori ne siju raspadljivost već mudro uloženi približavaju nas Kraljevstvu Nebeskom.Talenti

Svatko od nas ima neke talenta, neki ih imaju i više, no pitanje je koliko smo svjesni tih talenata i koliko okolina utječe na tu svjesnost i razvijanje. Netko je talentiran poeziju, netko za matematiku. Netko pak lijepo slika, a netko je dobar sportaš, netko netko lijepo pjeva….netko pak ima dar jezika, netko dar  molitve… a nijedan od tih talenata nije usađen u čovjeka jer je imućan, jer ima dobre veze ili jer je član vladajuće stranke. Talenti kojima nas Otac nebeski dariva tu su iz čiste ljubavi i ničeg više. I štoviše, često izgleda da više talenata imaju oni koji imaju manje novce, ili se to samo čini jer ovi siromašniji „silom prilika“ moraju biti kreativniji pa kopaju duboko po sebi ne bi li pronašli način kako da se iskopaju iz teške situacije. Pa ipak, neovisno o tome koliko nam džepove ispunjavaju novčanice ili vjetar, ono što se skriva u džepovima duše ne smije ostati neiskorišteno. Kao kršćani, imamo zadatak otkriti svoje talente svijetu, ne kako bi se obogatili, već kako bi pomogli i olakšali bližnjemu. Jer to nam je i svrha. To bogatstvo ostaje vječno zapisano, ono se ne topi kao ovo zemaljsko.

A kada jednog dana, milijarde duša budu ponizno klečale pred Prijestoljem božanskim, svatko od nas dobit će svoj račun na kojemu će biti zbrojene sve sekunde naših života, sve naše misli, pokreti, rečenice, djela i samo o nama ovisi hoćemo li tada čuti:

„Valjaš, slugo dobri i vjerni! U malome si bio vjeran, nad mnogim ću te postaviti! Uđi u radost gospodara svoga.'”

 N.Matić