RIMSKO DOBA

stu 5, 2011 | Groblja

StellaWEBGROBOVI IZ RIMSKOG DOBA
 
     Na našem području, širem i užem, bilo je, kako izgleda više naselja. Ostaci iz rimskog doba su na Radežu, u prodolini za Radežom, ponegdje po Neumu, a osobito u Vranjevu Selu gdje neki arheolozi čak smještaju i neke od u povijesti zabilježene rimske male gradove.nI
     Rimljani su se pokapali na razne načine. Oni bogatiji su pravili velike kamene ukrašene sanduk s poklopcem, veličine naših stećaka, neki čak misle da su im naši stećci imitacija. Osim u sarkofage u rimsko doba se pokapalo i u zidane gorbnice, pa i uamle sarkofage za pepeo.urna-vranjevo-seloW
     U Vranjevu Selu je sačuvana jedna nadgrobna stellja s natpisom koji kaže da ju je podigao Marko Vulpije sebi i svojima za života. Tu je pronađen i mali sarkofag za pepeo te, kako kažu oni koji posjeduju njive, i grobnice zidane od cigle koje su danas duboko pod zemljom.