PRAPOVIJESNA GROBIŠTA

lis 30, 2011 | Groblja

PMeinak-gob-WRAPOVIJESNA GROBLJA
NA NEUMSKOM PODRUČJU
 
Na neumskom području čovjek, po svemu sudćei, živi i umire već od paleolitika.  Kasnija prapovijesna razdoblja ostavila su nam brojne gradine i gomile. Mnoge od naših gomila su ili grobnioce ili groblja. Nisu provođena sustavna istraživanja, ali slučajnim odgonom kamena umalo u svakoj se gomili pojavi grob. Slika 1. prikazuje gomile na Mečinku i otvoreni grob.
     Grob u gomili na prijevoju između Crkvica i Vranjeva Sela odavnoDraevice-WW je “isplivao” iz grudine. Prikazan je na slici broj 2 s djecom..Grobovi u gomilama videIstraivaiW se u Dračevicama (slika 3)  i na putu prema Redžinu Polju kraj ceste i dr. 
     A najvrijedniji grobni nalaz je svakako onaj iz Vranjeva Sela sa Vidića guvna u kome je pronaženo pravo prapo-vijesno grobno blago:. Riječ je o zajedničkoj grobnici više osoba, očito vojnika koji su poginuli u nekoj bitci. Prigodom probijanja nove ceste iz Neuma preko Kiševa na trasi je bilo poviše matškove i Krmekove kuće jedno staro popločano guvno za vršidbu. Na ulazu u guvno bila je velika srednjovjekovna nadgrobn ploča. Zahvaljujući djelatnicima Zavoda za zaštitu spomeničke i prirodne Vidia-Guvno-02Wbaštine iz Mostara (g. Ivanki Capek i Stanislavu Vukorep) grob je proučen. Kako je guvno bilo zapravo poravnta gomila, odmah ispod drenjovjekovnog grobnaa svjetlo dana su iusplivali i prahistorijski ostaci navedene grobnice. Pronađeno je više ostataka kopalalja, dvije ilro-grčke kacige, nešto fibula i ukrasnih kopča, zrnca jantara i pravo mnoštvo keramike. Ti e ostaci, konzervirani u Šibeniku, danas čuvaju u Muzeju i galeriji Nneum, a neke od nalaza objili smo i na ovoj stranici u rubrici Muzej i galerija kao i Prošlost (povijest)

Watch

Live Stream Current Sermon

REad

News & Stories

Prvopričesnici 2023.

Prvopričesnici 2023.

IVANO BABIĆBRUNO BABIĆMIHAEL BJELOPERAJURE BOGDANOVIĆMIA BUTIGANIVA ČARAPINAMARIETA ČULJAKROMEO DŽAJIĆDORA DŽONOTEA GALIĆKARLO GLAVINIĆLAURA GUSTINLANA KALAUZTOMISLAV KREČAKPETRA KREŠIĆJOSIP LJILJANIĆANTE MASLAĆANA MASLAĆIVAN MASLAĆGABRIELA MASLAĆMARIJA MATIĆBARBARA...

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Na Veliki četvrtak završava korizmeno vrijeme, a večernjom svetom misom započinje Vazmeno trodnevlje. Evo devet najvažnijih stvari koje trebamo znati o Velikom četvrtku! 1. POČETAK VAZMENOG TRODNEVLJA Veliki četvrtak kroz dugo je vrijeme bio isključen iz...

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

SLAVLJE MUKE GOSPODNJE Veliki je petak dan na koji je žrtvovan Krist naša Pasha, kada Crkva razmišlja o muci svoga Gospodina i Zaručnika i klanja se križu,  te se spominje svog izlaska iz boka Krista usnuloga na križu i moli za spas svega svijeta. Evo...