Neumska groblja

lis 15, 2011 | Groblja

Neum-staro-1WNEUMSKA GROBLJA
 
STARO GROBLJE: Stari Neum baš i ne nosi adekvatno ime, prve doseljenike ovdje nalazimo tek oko 180. god. Tako ni groblje nema stare korjene.  Od crkve sv. Ante – Šimuna  i Stjepana dijeli ga još uvijek vidljivi suhozid. U vrijeme komunističke Jugoslavije mještani su napravili na crkvenom zemljištu ispod crkve uredno i za ono vrijeme doista lijepo groblje koje i danas izgleda lsuvremeno.
 
 
Izbjegliko-2-W
IZBJEGLIČKO GROBLJE. S gornje strane napoleonske ceste u ogradi je groblje koje se danas zove izbjegličko iako to u vrijeme nastanka nije bilo, kako se očito vidi po vrijednim grobnicama i nadgrobnicima. Prvi prognanik bio je dominikanac Pio Giaime čiji grob i danas obdržava župsko osoblje dok je groblje umalo u cijelosti zaraslo jer nema rodbine ukopnika.
 

Neum-novo-1W

NOVO GROBLJE. U novije vrijeme stasalo je veliko neumsko gradsko groblje. U ovom groblju kupuju grobnice ne samo stanovnici Neuma i okolnih sela koji nemaju grobnice u starom groblju  nego i neumski naseljenici iz svih dijelova domovine. Čak i oni koji žive izvan Neuma. Groblje ima mrtvačnicu. Još uvijek je u izgradnji.

Watch

Live Stream Current Sermon

REad

News & Stories

Prvopričesnici 2023.

Prvopričesnici 2023.

IVANO BABIĆBRUNO BABIĆMIHAEL BJELOPERAJURE BOGDANOVIĆMIA BUTIGANIVA ČARAPINAMARIETA ČULJAKROMEO DŽAJIĆDORA DŽONOTEA GALIĆKARLO GLAVINIĆLAURA GUSTINLANA KALAUZTOMISLAV KREČAKPETRA KREŠIĆJOSIP LJILJANIĆANTE MASLAĆANA MASLAĆIVAN MASLAĆGABRIELA MASLAĆMARIJA MATIĆBARBARA...

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Na Veliki četvrtak završava korizmeno vrijeme, a večernjom svetom misom započinje Vazmeno trodnevlje. Evo devet najvažnijih stvari koje trebamo znati o Velikom četvrtku! 1. POČETAK VAZMENOG TRODNEVLJA Veliki četvrtak kroz dugo je vrijeme bio isključen iz...

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

SLAVLJE MUKE GOSPODNJE Veliki je petak dan na koji je žrtvovan Krist naša Pasha, kada Crkva razmišlja o muci svoga Gospodina i Zaručnika i klanja se križu,  te se spominje svog izlaska iz boka Krista usnuloga na križu i moli za spas svega svijeta. Evo...