DUŽI

lis 15, 2011 | Crkve i kapelice

DuiCRKVA U DUŽIMA
 
U Dužima postoji strao groblje na starom putu iz pravca Blaca i Mečinka. Novo groblje je napravljeno na rskrižu puta prema Stocu i kroz Dalmaciju. U novom groblju se prije pedesetak godina pristupilo izgradnji crkve  kojoj bi uz Dužii s Mečinkom i Rudinom gravitiralo kao filijalnoj crkvi možda i Vranjevo Selo i Kiševo. U počecima nije bilo sloge oko patrona. Po osnutku župe ovdje je uvedena svake nedjelje rana misa sve do novijeg vremena kada sezbog oskudice svećenika i potreba u samom Neumu  drugačije uredilo slavljenje sv. mise jednom tjedno i na zapovjedne svetkovcine, osobito presv. Srce Isusovo, Bogojavljenje, Svi Sveti te na blagdan sv. Nikole Tavelića.
    Dui---unutranjost Unutrašnjost crkve u Dužima je primjerno uredna. Kip Srca Isusova je u pozadini oltara, a njegov nosač i nosač cvijeća vješto su iskorišteni za misnu robu koja se tako ne gužva. Ima prostora i za svetu ispovijed vjernika, strai se, neki više dobro i nečuju pa je tajnost sakramenta sačuvana.
     Osim kipa Srca Isusova tu je i oveći kip blažene djevice Marije s malim Isusom te sv. Nikole Tavelića. U crkvu je ugrađena i klima: građena je od cementa pa su ljetne vrućine i
zimske hladnoće bez nje nepodnošljive.
_________________________________________________________________________
KAŽU…Dui-Jerini
     Prema tradicija ova stara kuća Miškovića u Dužima služila je don Miji Jerinići, gradačkom župniku, u vrijeme ustanka kao privremena crkva u nuždi, u njoj je slavio svetu misu. Iz don Mijinih pisama znamo da je stanovao uglavnom u susjednoj Imotici te povremeno prelazio preko brda u Garadac. A crkva mu je bila svako brdo, on kaže da je i u brdu vjenčavao jer svećenik u vrijeme rata ima sva moguća ovlaštenja.
 
Dui-zvono
     U Dužima je sačuvano ovo čudno zvono za koga se također kaže da je služilo za poziv na misu i crkvena slavlja u ta stara vremena. Zvono su kasnije adaptirali pa ne znao kako je izvorno izgledalo…
     Zvono je sada izloženo u Neumu u Muzeju ispod crkve Gospe od Zdfravlja

Watch

Live Stream Current Sermon

REad

News & Stories

Prvopričesnici 2023.

Prvopričesnici 2023.

IVANO BABIĆBRUNO BABIĆMIHAEL BJELOPERAJURE BOGDANOVIĆMIA BUTIGANIVA ČARAPINAMARIETA ČULJAKROMEO DŽAJIĆDORA DŽONOTEA GALIĆKARLO GLAVINIĆLAURA GUSTINLANA KALAUZTOMISLAV KREČAKPETRA KREŠIĆJOSIP LJILJANIĆANTE MASLAĆANA MASLAĆIVAN MASLAĆGABRIELA MASLAĆMARIJA MATIĆBARBARA...

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Na Veliki četvrtak završava korizmeno vrijeme, a večernjom svetom misom započinje Vazmeno trodnevlje. Evo devet najvažnijih stvari koje trebamo znati o Velikom četvrtku! 1. POČETAK VAZMENOG TRODNEVLJA Veliki četvrtak kroz dugo je vrijeme bio isključen iz...

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

SLAVLJE MUKE GOSPODNJE Veliki je petak dan na koji je žrtvovan Krist naša Pasha, kada Crkva razmišlja o muci svoga Gospodina i Zaručnika i klanja se križu,  te se spominje svog izlaska iz boka Krista usnuloga na križu i moli za spas svega svijeta. Evo...