Duži

lis 15, 2011 | Groblja

DuiGROBLJA U DUŽIMA
 
Suvremeno groblje u Dužima nije odviše staro. Duževci skupa sa stanovnicima svojih zaseoka Mečinka i Rudine dogovorno su napravili zanimljivo rješenje: s južne strane crkve podijelili su lokacije i napravili grobnice sa jedinstvenim središnjim spomenikom. Vremenom su se javile nove potrebe pa su iza ovog reda grobnica kopane nove grobnice novih ukopnika. Međutim i to je bilo malo pa su se počele kopati grobnioce i sa sjeverne strane crkve s odlukom da ne smiju prijeći liniju crkve. Prije nekoliko godina groblje uređeno, dvorište crkve popločano…Dui-staro-W
Staro duževsko groblje je smješteno uz cestu iz Duži u pravcu Blaca  Zanimljivog je oblika što je uvjetovao položaj između ceste i stijena s južne strane. Tako je dugačko i do pedeset metara a usko kojih desetak metara. Više se u ovo groblje nitko ne ukapa, ali ga vijernici u osobito uz Dušni dan pohađaju te kite grobovr.