Don Ante Ivančić – Bikić

lis 15, 2011 | U prošlosti

Don Ante Ivančić – Bikić
 
     Sin Veselka i Ilke r. Šarić, rođen u Grabovici, općina Tomislavgrad,  29. travnja 1942. godine kao dijete roditelja Veselka i Ilinke r. Šarić..  Krstio ga je u crkvi sv. Ante don Ilija Rezo.i. Ima još devet sestara. Šestorarednu pučku školu završio je u Grabovici, a sedmi i osmi razred položio u Aržanom. (1948.-1955). Gimnaziju je završio u sjemeništu na Šalati u Zagrebu 1965. nakon što je odslužio dvogodišnji vojnik rok u Kumanovu u Makedoniji (1962.-1964.). Filozofsko teološki studij u Zagrebu (1965.-1971.) Zaredio ga je za svećenika mostarsko-duvanjske biskupije1970. u Zagrebu nadbiskup Franjo Kuharić.  Slijedeće godine završio je teološko-filozofski studij.
Svećeničke službe:
    Don Ante je bio žŽupni vikar u Dračevu (1971.-1972.. Nakon devet mjeseci biskup dr. Petar Čule imenovao ga je privremenim upraviteljem župe Potoci –  Bijelo Polje (1972.-1974.) jer je župnik don Mate Nuić obolio i završio na operaciji. ,Po župnikovu povratku ostaje u župi kao kapelan  do veljače 1974. godine kada je postavljen za upravitelja novoosnovane župe   u Neumu (kao prvi  župnik) kojom upravlja do konca rujna 1977. godine. Stanuje u kući Stjepana (zvanog Stevo) i Anke Bačić (adaptiran donji dio kuće za župsBaia-kua-Wke prostore).  Uspio je dobiti dozvolu za izgradnju župske kuće te počeo s kopanjem temelja za podrum.
     Iz Neuma je premješten u Vinicu gdje pastoralno djeluje1977. do 1986. godine. Od 1986. do m1989. bio je župnik u župi Šipovača – Vojnići. Tada ga je biskup mons. Pavao Žanić imenovao ravnateljem Svećeničkog doma u Potocima (Bijelo Polje) odakle je početkom Domovinsog rata otišao u izbjeglištvo.
     Od studenog 1992. do kolovoza 1995. opet je u Neumu gdje u kući Miše Krmeka u Tihoj Luci s tri časne sestre vodi brigu o starim i nemoćnim svećenicima.
     Od konca kolovoza 1995. god. do danas po dekretu biskupa dr. Ratka Perića  župnik je župe Gospe od Zdravlja u Zagorju kod Posušja..