Don Jozo Čirko

lis 15, 2011 | U prošlosti

DON JOZO ČIRKO

     Jozo Čirko rodio se 31. listopada 1966. od oca Stipe i majke Anđe r. Udovičić. Osnovno školovanje završio je u Kazagincu (1973.-1981.). Srednju humanističku školu za odgoj klera “Ruđer Bošković” pohađao je u Dubrovniku, gdje je položio i ispit zrelosti 1986. god. Bogoslovlje je započeo studirati u Sarajevu 1986., a završio u Splitu 1993. god. Diplomirao je 1995. na Vrhbosanskoj visokoj teološkoj školi u Sarajevu (afiliranoj Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu) s temom Isus u Bibliji i Kur’anu: sličnosti i razlike u zajedničkim tradicijama.
      Službu nadstojnika u Nadbiskupskom sjemeništu u Splitu obavljao je od 1992. do 1993. god. Za svećenika mostarsko-duvanjske biskupije zaredio ga je biskup Pavao Žanić u Prisoju 29. lipnja 1993. Najprije je imenovan župnim vikarom u župi Gospe od Zdravlja, u Neumu, gdje je ostao godinu dana, do kolovoza 1994. Poslije toga župni vikar je u Studencima kod Ljubuškog (1994.-1997.) i na Domanovićima od rujna 1997. do kolovoza 1998. god. kada odlazi na postdiplomski studij u Rim, gdje je licencijat iz biblijske teologije na Papinskom sveučilištu Urbanianum (Pontificioa Universitas Urbaniana) u lipnju 2000. Tema rada bila je: La parabola del fattore ingiusto (Lc 16,1-8): “crux interpretam”.
       Nakon povratka iz Rima, od rujna 2000., župni vikar je u katedralnoj župi u Mostaru i župni upravitelj župe Mostarski Gradac (2000.-2006.). Od 2006. do 2011. god. župnik je župe sv. Luke ev. u Ilićima i župni upravitelj župe sv. Marka  u Cimu. Od rujna 2011. župnik je župe Presvetoga Srca Isusova u Šipovači-Vojnićima.
        Na Teološkom institutu u Mostaru predavač je biblijskih predmeta i zamjenik predstojnika Instituta od 2000. god. Član Prezbiterijalnog vijeća Mostarsko-duvanjske i Trebinjsko-mrkanske biskupije bio je od 2002.-2007., te od 2008. godine. Predsjednik je Svećeničke uzajamnosti Mostarsko-duvanjske i trebinjsko-mrkanske biskupije od 2008. godine.

            RADOVI

            U Živom vrelu, liturgijsko-pastoralnom listu Hrvatskog instituta za liturgijski pastoral pri Hrvatskoj biskupskoj konferenciji:
            – “Isusove prispodobe”, (ŽV 5/2002),
            – “Poruka Isusovih prispodoba”, (ŽV 6/2002),
            – “Izvori za studij židovskog ambijenta u kojem su nastala evanđelja”, (ŽV 7/2002),
            – “Izvori za studij židovskog ambijenta u kojem su nastala evanđelja (2)”, (ŽV 8/2002),
            – “Židovski svijet Isusova vremena”, (ŽV 9/2002),
            – “Židovski svijet Isusova vremena (2)”, (ŽV 10/2002),
            – “Židovski svijet Isusova vremena (3)”, (ŽV 11/2002),
            – “Židovski svijet Isusova vremena (4)”, (ŽV 12/2002),
            – “Židovski svijet Isusova vremena (5)”, (ŽV 13/2002).
Objelodanio je radove u zbornicima:
–          Don Ilija Drmić (prir.), Radosni navjestitelj evanđelja, Zbornik o don Petru Vuletiću Šjoru (1937.-1998.), Mostar,2002.: “Slikopis o svećeniku Šjoru”,
–          Don Ljubo Planinić (prir.), Ponosan i neustrašiv, Zbornik o don Anti Romiću (1903.-1964), Kruševo-Mostar, 2004.: “Radnik na njivi Gospodnjoj”.
Priredio je monogorafiju Župa Rašeljke 1934.-2004., Mostar, 2004., u kojoj se nalaze njegovi radovi:
–          “Etimologija i prvi spomeni naselja”,
–          “Iz biskupskih izvješća”,
–          “Rašeljke u sastavu mjesne kapelanije 1831. i župe Grabovice 1838.”,
–          “Rašeljke u sastavu župe Vinice 1885.”,
–          “Osnutak župe Rašeljke”,
–          “Djelovanje rašeljačkih župnika”,
–          “Sestre milosrdnice sv. Vinka Paulskoga u Rašeljkama”,
–          “Duhovna zvanja iz župe Rašeljke”,
–          “Župnici župe Rašeljke”,
–          “Sličice iz vjerskog života župe Rašeljke”,
–          “Žrtve ratova”.
Uredio je i za tisak pripremio Poginuli iz župe Studenci za vrijeme Drugoga svjetskoga rata, Studenci 1997.

Watch

Live Stream Current Sermon

REad

News & Stories

Prvopričesnici 2023.

Prvopričesnici 2023.

IVANO BABIĆBRUNO BABIĆMIHAEL BJELOPERAJURE BOGDANOVIĆMIA BUTIGANIVA ČARAPINAMARIETA ČULJAKROMEO DŽAJIĆDORA DŽONOTEA GALIĆKARLO GLAVINIĆLAURA GUSTINLANA KALAUZTOMISLAV KREČAKPETRA KREŠIĆJOSIP LJILJANIĆANTE MASLAĆANA MASLAĆIVAN MASLAĆGABRIELA MASLAĆMARIJA MATIĆBARBARA...

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

Na Veliki četvrtak završava korizmeno vrijeme, a večernjom svetom misom započinje Vazmeno trodnevlje. Evo devet najvažnijih stvari koje trebamo znati o Velikom četvrtku! 1. POČETAK VAZMENOG TRODNEVLJA Veliki četvrtak kroz dugo je vrijeme bio isključen iz...

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

Osam stvari koje bi svaki katolik trebao znati o Velikom petku

SLAVLJE MUKE GOSPODNJE Veliki je petak dan na koji je žrtvovan Krist naša Pasha, kada Crkva razmišlja o muci svoga Gospodina i Zaručnika i klanja se križu,  te se spominje svog izlaska iz boka Krista usnuloga na križu i moli za spas svega svijeta. Evo...